18. 8. 2000 

Dětský den v Řepích

6. 8. 2000 

Svátek sv. Vavřince, Výstaviště

20. 7. 2000  Koho navštívila Dr. Voňková v Libni?!!

ZpětDětský den v Řepích
18. 8. 2000

Dne 18. srpna přijala JUDr. Jiřina Voňková jako poradkyně generální ředitelky Vězeňské služby ČR pozvání na akci nazvanou Dětský den v Řepích.

Objekt Domova sv. Karla Boromejského má zvláštní historii, ale i současnost.  Od poloviny minulého století právě tady provozovaly milosrdné sestry Kongregace Sv. Karla Boromejského zpočátku ústav pro děti a později slavnou ženskou věznici. A protože vedly také resocializaci vězňů ve Valdicích, vzali si sem na dožití a jako zahradníka zajímavého starce, někdejšího vězně a kdysi velmi slavného lotra Babinského. Na nedalekém hřbitově má tento prokazatelně převychovaný vězeň svůj hrob. Řádové sestry byly dříve regulérně vzdělávány jako dozorci a až do roku 1948 dokonce skládaly před komisí ministerstva spravedlnosti přísné zkoušky. Dlouhá tradice řepské věznice byla násilně přerušena v roce 1949, kdy komunistický režim začal hromadnou likvidaci církevních řádů. Objekt sloužil jako škola, ale doslova ho “vybydlel” Výzkumný ústav zemědělský. V těch dobách byly např. stěny někdejšího kostela proraženy velkými vraty a z kostela se stala garáž pro traktory.

Obnova objektu začala až po roce 1990. Nyní zde bydlí tři skupiny lidí: 1/ řádové setry, které provozují léčebnu dlouhodobě nemocných a další zařízení pro přestárlé, 2/ stařečkové a stařenky, 3/ odsouzené ženy zařazené do oddělení výkonu trestu v Řepích – v objektu je pobočka Vazební věznice Praha – Ruzyně.

Mezi mnohé lidi, kteří se snažili vzkřísit někdejší tradici řepské věznice, patří i Dr. Voňková.

V kostele jsou už obnoveny překrásné fresky z konce 19. století – tak tady parkovaly traktory. V novém stacionáři a terapeutickém středisku pro přestárlé lidi panuje příjemná nálada díky práci terapeutů a dobrovolníků, kteří rozumějí duši našich nejstarších spoluobčanů.
Dr. Voňková hovořila také s paní, která, ač má již přes 90 let, stále se snaží být aktivní. V rámci ergoterapie vytvářejí staří lidé pozoruhodná výtvarná dílka. Na snímku jsou obrázky, které vznikly jako kopie fotografíí podle vlastního výběru autorů.
Při terapiích se důchodci mohou naučit dokonce tkát na stavu. Důvodem návštěvy Dr. Voňkové byl Dětský den. Před 13. hodinou již přípravy na louce za Domovem Sv. Karla Boromejského vrcholily. U ohniště se na pařezu usadily medúzy, které vyrobily odsouzené ženy. Celý prostor ženy vyzdobily, aby se tam líbilo jejich dětem, které měly odpoledne přijít na návštěvu. I takto se dají naplňovat přesné regule řádu výkonu trestu odnětí svobody u odsouzených žen zařazených do nejlehčích forem trestu odnětí svobody – do věznice v typu s dohledem a typu s dozorem.
Odsouzené ženy připravily dárky nejen pro vlastní děti. Pozvány byly totiž také děti z internátní mateřské školy v Praze 8 – Čimicích. Figurka, kterou drží Dr. Voňková, je určena pro děti do Čimic. Děti z Čimic nemohly na akci přijet, měly karanténu kvůli výskytu neštovic.

Ale uznejte – ty figurky jsou hezké a takových dárků jsou tu plné dvě krabice.

A to už přicházejí první návštěvníci, mezi nimi tato holčička, jejíž teta vykonává trest v Řepích. Dětský den oficiálně zahájila vedoucí oddělení výkonu trestu žen v Řepích PhDr. Alena Křížová (vpravo).
Vedoucí oddělení představila účastníkům Dr. Voňkovou (vlevo) jako reprezentantku generálního ředitelství Vězeňské služby ČR. Dr. Voňková na akci vlastně zastupovala další pozvanou – generální ředitelku Mgr. K. Meclovou. Odsouzené připravily pro své děti různé atrakce, mezi soutěžní disciplíny patřilo malování na asfaltu.
Největším překvapením pro děti byly dva koně, na nichž se mohly projet kolem celé louky.

Některé odsouzené chodí uklízet do stájí a zapůjčení koní bylo “sponzorským darem” majitele. Majitel ostatně lákal k projížďce nejen dospělé, ale např. také setru Simeonu i Dr. Voňkovou.

Tenhle chlapeček v námořnickém oblečku se trochu bál. Dr. Voňková se nebála. Ani kůň se nebál našeho objektivu.
Jízda na koni je příjemnou terapií pro každého. Když se před 10 lety začalo uvažovat o obnově kláštera, nenapadlo Dr. Voňkovou, že se tu bude takto v pohodě projíždět. Zdá se, že kus práce je už za námi. Další generace už mohou sklízet plody.

ZpětSvátek sv. Vavřince,
Omelety na Výstaviště
6. 8. 2000

Dr. Voňková se umí stejně dobře postavit tváří v tvář svým voličům, jako ke sporáku!!!
Srpnové odpoledne, při oslavách svátku sv. Vavřince na pražském Výstavišti, jste mohli spatřit naši sympatickou kandidátku na post senátorky pro Prahu 8, jak s úsměvem a lehkostí za pomoci šikovných kuchařů a kuchtíků obrací omelety. Všichni přítomní byli doslova okouzleni jejím kuchařským uměním, protože dokázala, že se nejenom dobře vyzná v sociálně-právních otázkách, ale také kuchyň je její doménou.
01.jpg (46992 bytes)
S úsměvem jde všechno líp
02.jpg (46780 bytes)
Pánové, jdeme na věc
03.jpg (44661 bytes)
I mistr kuchař, obdivuje
zručnost Dr. Voňkové
04.jpg (50063 bytes)
"Umím se postavit tváří v tvář
svým voličům i ke sporáku”

ZpětKoho navštívila Dr. Voňková v Libni?!!
20. 7. 2000

Kandidátka do Senátu, JUDr. Jiřina Voňková se vypravila do Libeňského zámečku. Právě tam byla expozice poslední módy. Že by ji sem lákala ryze ženská zvědavost na poslední módní výstřelky? U vchodu ke starostově kanceláři čekalo nepříjemné překvapení. Pan starosta je ještě na jednání, které se protáhlo. Návštěvy tady není kam posadit. K čekání na starostu bylo paní doktorce určeno místo na chodbě u okna a popelníku. Naštěstí tu je pěkný pohled na historický dvorek a opravovanou věž s lešením. Na střeše se právě nepracovalo. Sekretářka starosty, sl. Alice Pražáková, přinesla jako anděl spásy alespoň sklenici vody.
Připadám si tady jako na chodbě u soudu, na to jsem zvyklá. Ale řekněte mi, kam mám tu sklenici položit, staří stavitelé tady udělali příliš úzký parapet u okna... ale naštěstí už se vrací starosta z jednání. V kanceláři starosty, JUDr. Václava Musílka, se konečně paní doktorka Voňková mohla posadit. Pan starosta nejprve představil svého poradce, pana PSDr. Hafiště. Pro neznalé musíme vysvětlit, že tento titul znamená "pésum scientiárum doktor".
Starosta upozornil pana Dr. Hafiště, že JUDr. Voňková kandiduje za Čtyřkoalici. Pan starosta ostražitě naslouchá, Dr. Hafiště se zvědavě usmívá a spokojeně vyplazuje jazyk. Dr. Voňková hovoří o svých plánech při volební kampani.
Chtěla bych se představit co nejširšímu spektru voličů, říká Dr. Voňková. To bude zajisté možné, dostanete v říjnu prostor v našem místním tisku, říká Dr. Musílek.
Dr. Voňková má po tomto příjemném setkání o důvod víc k optimismu. Všechno, co vím, nevyzvoním. Ale za práva občanů budu zvonit na poplach.
Myslím na budoucnost, na děti svých voličů. Kolik občanů Libně asi bylo pokřtěno u této křtitelnice? Komu dělá poradce tento pudl, jsme nezjistili. Ale také se nechal od paní Dr. Voňkové pohladit.
Hned pod Libeňským zámečkem je budova Libeňského Sokola. Dr. Voňková se tu na chvíli zastavila. Na budově je nápis: "Mužně vpřed, silou lví, za volnost, rovnost, bratrství." To heslo je samozřejmě stále i mým heslem. Vždyť jsem se od dětských let tužila v Sokole. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Po zvolení senátorkou budu potřebovat obě ruce.